Turínske Valdocco:
Začiatky dona Bosca a saleziánov
Doteraz si pamätám, ako nám doma otec kedysi čítaval z modrej knižky, z ktorej sa usmieval sympaticky taliansky svätec a my sme pred spaním hltali jeho príbehy, zážitky i svedectvá. Zakladateľ saleziánov don Bosca a modrá kniha, ešte pašovaná počas komunizmu…
O niečo neskôr, ako deviatak, som dostal ponuku od svojej výchovnej poradkyne, aby som skúsil po základnej škole aj Gymnázium v Šaštíne, lebo… tam učia saleziáni, ktorých založil don Bosco. Svätca a jeho život som už poznal, o tom, akí sú saleziáni, ako sa obliekajú a čo tam s gymnazistami „robia“, som iba tušil. Ale prihlásil som sa a vzali ma. Štyri roky na tamojšom (už neexistujúcom) saleziánskom gymnáziu v Šaštíne považujem za jedny z najlepších vo svojom živote. A som za ne vďačný.
…
Prešli ďalšie a ďalšie roky, keď nás počas mužských stretiek povzbudil františkánsky páter Leo Jablonský, aby sme si niekedy urobili spoločný výlet svojím otcom. Iba dvaja. Bez ostatných súrodencov. Niekde spolu. A tak sa všetky spomienky a zážitky spojili a prišiel som za ním s návrhom vycestovať do Turína – mesta, kde don Bosco začínal a vybudoval svoje dielo. Aj s pohľadom na tieto čítania pred spaním, aj spoločnou sympatiou k tomuto svätcovi. Písal sa rok 2017. Pri príležitosti jeho sviatku (31. januára, kedy don Bosco v roku 1888 zomrel) zverejňujem tento cestopis a tieto spomienky. Vzhľadom na pätročnú minulosť, ospravedlňte, prosím – zníženú kvalitu fotografií.
PRAKTICKÉ RADY
→ Najjednoduchšie je kúpiť si letenku z Bratislavy do Milána Bergama (spoločnosť Ryanair). Po pristáti v tejto destinácii vás možno prekvapí, že Miláno nikde, ani v diaľke, neuvidíte – v skutočnosti ide o bývalé vojenské letisko a samotné mesto Miláno je vzdialené asi 60 kilometrov.
→ Pred letiskovou halou v Bergame môžete využiť služby autobusovej spoločnosti Terravision, kde jednosmerný lístok z Bergama letiska na železničnú stanicu v Miláne stojí aktuálne 8 EUR.
O tom, že je čo vidieť v mestečku Bergamo, nehovoriac o veľkomeste Miláno – nie je prečo pochybovať, v tomto blogu sa zameriame na cestu priamo k turínskemu svätcovi. Tipy na tieto talianské mestá si nájdete inde.
Cesta autobusom z letiska trvá rovnú hodinu a hneď, ako sme vystúpili pred železničnou stanicou v Miláne, udreli nám do očí početní bezdomovci, ktorí sa zložili pozdĺž historickej budovy. Nielen vidieť, ale aj cítiť ich bolo už zdiaĺky.
Na stanici (Milano Centrale) si kupujeme lístok Miláno – Turín (konkrétneješie Torino Porta Nuova – využiť môžete tradičné samoobslužné automaty). Ide o jednu z hlavných tratí, preto je spojov dostatok počas celého dňa i v noci. Za lacnejší spoj (v dĺžke trvania 1 hod 51 minút) zaplatíte v súčasnosti 12,45 EUR. Pri rýchlejšom si priplatíte. Jednotlivé vlaky si môžete vyhľadať na stránke talianského dopravcu trenitalia.com.
V TURÍNE
Mesto Turín je jedno z hlavných priemyselných a kultúrnych miest v regióne Piemont. Žije tu takmer 900 000 obyvateľov a je predovšetkým známe (mimo saleziánskych kruhov) domovom Turínskeho plátna, ktorý nájdete v Turínskej katedrále (originálne plátno sa vystavuje len pri špeciálnych príležitostiach, k nahliadnutiu je jeho kópia).
My však zo železničnej stanice chceme zamieriť priamo na Valdocco – štvrti – kde sídli prvé don Boscove oratórium. Don Bosco ho založil v roku 1846, kedy prišiel do Turína a rozhodol sa venovať sa výchove chudobných a opustených chlapcov, aby z nich vychoval čestných občanov a dobrých kresťanov. Aby nezaháľali, vybudoval prvé oratórium (ako sa povie v saleziánskych kruhoch stredisku), kde chlapci našli svoj domov, dielne a triedy na výučbu remesla a tiež športoviská na voľný čas a zábavu. Jeho heslo „Byť svätý znamená byť veselý“ vnášal do životov svojich chlapcov každodenne. A do toho neustále opakoval „Dôverujte Panne Márii, a uvidíte, čo sú zázraky“.
„Nestačí chlapcov milovať, treba, aby aj oni vedeli, že ich milujete.“ don Bosco
Nedá sa obsiahnúť v pár riadkoch celý jeho život, treba siahnúť po knihe alebo filme o ňom, vtedy jednotlivé navštívené miesta vo vašej mysli ožijú a prepojíte si tak hravo minulosť s prítomnosťou. Až s takouto “výbavou” dokonale zachytíte jeho podmienky, ťažkosti, vášeň a nekonečnú dôveru v Bohu, s ktorou toto dielo vybudoval. A nielen toto, saleziáni sú dnes v 132 krajinách sveta, 134 rokov od jeho smrti má takmer 15 000 nasledovateľov – saleziánov kňazov alebo laikov. Na Slovensku ide o najpočetnejšiu mužskú reholu.
Mapa saleziánov vo svete (zdroj saleziani.sk):
Vráťme sa na stanicu v Turíne. Na Valdocco sa priamo zo stanice môžete dostať električkou číslo 4 na zastávku Porta Pallazo sud (trasa trvá 17 minút) a následne kúsok peši. Stominútový lístok stojí 1,7 EUR, celodenný kúpite za 4 EUR. V Turíne nájdete aj metro, má jedinú linku, nedá sa stratiť.
S ÚŽASOM
Vždy, keď stojím pred fyzickým dielom dona Bosca, precitne ma akési dojatie. Pretože toto dielo rástlo tak, ako rástol počet chlapcov, ktorých don Bosco pritiahol. Úplne blízko seba nájdete v objekte Pinardiho kaplnku (ktorá bola prvou, v ktorej sa chlapci s don Boscom modlili a vzdelávali). Keď presiahla svoju kapacitu, postavili hneď za stenou Kostol sv. Františka Saleského. A keď nestačil ani ten, postavili (s Božou Prozreteľnosťou a úplne bez peňazí, ako všetko dovtedy) Baziliku Panny Márie Pomocnice, ku ktorej sa don Bosco utiekal a ktorá sa mu v detstve zjavila vo sne.
Kaplnku, kostol i baziliku nájdete v objekte. Prichádzame do neho hneď večer a následne ráno, po noci v Turíne a všetko tu žije svojím ruchom. Nenájdete tu posvätené pútnické ticho, ale skutočný ruch – všade je množstvo žiakov – saleziáni tu okrem iného vedú (nižšiu) strednú školu. V talianskom systéme ide o študentov vo veku 11 až 14 rokov. Je tu tiež oratórium a študujú tu saleziánski bohoslovci. Množstvo mladých, kriku, radosti – určite tak, ako si to prial aj zakladateľ saleziánov.
„Nohami kráčajte po zemi, ale srdcom buďte v nebi.“ don Bosco
Pinardiho kaplnka:
Kostol sv. Františka Saleského:
Na malom námestí vedľa Baziliky nájdete na poschodí pôvodnu izbu dona Bosca. Ide o to námestie, na ktorom sa chlapci na kolenách a so slzami modlili, keď don Bosco vo svojej posteli zomieral. Toto je dom a miesto, v ktorom vznikli saleziáni a saleziánska charizma. Vstup do múzea je bezplatný a otváracie hodiny nájdete na tomto linku.
Grafika znázorňuje, ako toto turínske dielo rástlo a ako vyzerá v súčasnosti:
PRI PANNE MÁRII POMOCNICI
Najmohutnejšia zo všetkých stavieb je Bazilika Panny Márie Pomocnice, v ktorej nájdete relikviu dona Bosca a Márie Dominiky Mozzarelovej – spoluzakladateľky sestier saleziánok. Do Bosco chcel, aby boli sestry živým chrámom vďačnosti Márii Pomocnici, preto je ich oficiálny názov Dcéry Márie Pomocnice. Pod chrámom tiež nájdete Kaplnku relikvií, kde je až 300 relikvií rôznych ďalších svätcov.
Samotnú Baziliku začal stavať don Bosco s pár centami, ale s veľkou vierou v pomoc Panny Márie. Zasvätili ju Pomocnici kresťanov, pretože podľa don Bosca žili “ťažké časy a je potrebné, aby nám Panna Mária pomohla zachovať kresťanskú vieru…”
Na jednotlivé miesta nepotrebujete veľa času, preto je dobré spojiť púť s návštevou Castelnuovo don Bosco, kde sa v roku 1815 v osade Becchi don Bosco narodil (asi 20 kilometrov z Turína). Na mieste nájdete don Boscov rodný dom, a tiež majestátnu Baziliku dona Bosca.
„Každú svoju prácu sa snažím konať tak, akoby bola posledná v mojom živote. No pracovať chcem tak, akoby som mal ešte dlho žiť.“ don Bosco
Ján Bosco bol vyhlásený za blahoslaveného v roku 1929, svätorečený bol v roku 1934. Liturgický sviatok má 31. januára.
…
Vždy, keď sme dočítali s otcom ďalšiu časť životopisu dona Bosca, nasledovala modlitba k nemu, ktorá mi dodnes zneje v ušiach a ktorá môže byť bodkou za týmto cestovaním do turínskeho Valdocca:
Svätý Ján Bosco, otec a učiteľ mládeže,
ty si toľko pracoval pre spásu duší;
buď nám vodcom, aby sme hľadali svoje duševné dobro a spásu blížneho.
Pomáhaj nám plniť si dobre svoje povinnosti, premáhať náruživosti a ľudské ohľady.
Nauč nás milovať Sviatostného Spasiteľa, Pannu Máriu Pomocnicu a Svätého otca, rímskeho pápeža.
Vypros nám šťastnú hodinu smrti, aby sme prišli k tebe do neba. Amen.
A žiada sa mi dodať ešte “Dobrú noc!”, pretože my sme sa následne odobrali spať. Vy však tento text môžete čítať v ktorúkoľvek dennú hodinu. Preto možno len krátko: “Don Bosco, pomáhaj nám!”
…
Ak vás tento blog inšpiroval k putovaniu do Turína alebo vám pomohli moje rady, napíšte mi, budem rád. Prípadne priložte aj fotografiu z návšetvy tohto miesta – martin@liziciar.sk.
Dajte lajk mojej stránke a prečítajte si o ďalších putovaniach a cestách: